هادی‌های ACCC

هادی های ACCC از یک هسته سبک که از کربن و الیاف شیشه با مقاومت بالا تشکیل شده اند ساخته شده و با استفاده از یک فرآیند پیشرفته تراش تولید می شود. هستۀ این هادی دارای ساختاری هیبریدی است که توسط رشته های آلومینیومی ذوزنقه ای کاملاً آنیل شده و با بازده بالا احاطه شده است.

هادی ACCC برای کار مداوم در دمای 180 درجه سانتیگراد (و کار اضطراری کوتاه مدت در دمای 200 درجه سانتی گراد) دسته بندی می شود. هسته کامپوزیت سبک در این هادی، امکان افزایش مقدار آلومینیوم (بصورت رشته های ذوزنقه ای فشرده) بدون عبور از وزن مجاز را فراهم کرده است.

طبق تحقیقات انجام شده، ماتریس های اپوکسی پوشاننده فیبرهای کربن، اگر در معرض اشعه ماورا بنفش (خورشید) یا رطوبت قرار بگیرند، دچار آسیب شده و اگرچه دمای کار دائمی هادی‌های ACCC تا 180 درجه سانتی گراد دسته بندی شده است، آزمایشات انجام شده در ایالات متحده و چین نشان می دهد که هسته شروع به تخریب کرده و عملاً تغییر شکل دائمی، در دمای پایین تر از 150 درجه سانتیگراد در این هادی ها رخ می دهد.

علی ایحال از جمله مهمترين مزاياي استفاده از اين هاديها که باعث کاربرد روزافزون آنها شده است، ميتوان به موارد زير اشاره نمود:

  • انتقال توان بيشتر در شرايط مشابه با هادي‌هاي متداول
  • وزن کمتر، استقامت کششي بيشتر و کاهش فلش سيم در شرايط مشابه با هاديهاي متداول و بالطبع کاهش ارتفاع و وزن برجها و امکان انتخاب اسپنهاي بلندتر و کاهش تعداد برجها در خطوط
  • رفع مشکل خوردگي از مجاورت دو فلز آلومينيم و فولاد در هاديهاي متداول بويژه در مناطق با آلودگي زياد، آلودگي صنعتي، نوارهاي ساحلي دريا.
  • آلومينيوم بيشتر به علاوه نوع آلومينيوم استفاده شده باعث ميشود هادي ACCC هدايت الكتريكي بيشتر (%63 IACS) و در واقع مقاومت الكتريكي كمتري نسبت به هاديهاي هم سايز خود داشته باشد.
  • يکي ديگر از خواص اين مغزي، مقاومت در برابر خوردگي است که در مغزيهاي فلزي مشکلات زيادي ايجاد ميکند