AAAC

هادي‌هاي تمام آلومينيومی آلياژي شامل سيم‌هايي از آلومينيوم آلياژي 6201  يا 6101 مي‌باشند كه بصورت يك يا چند لايه به‌دور يك سيم مركزی با سطح مقطع گرد تابیده ‌شده‌اند. اين هادي ‌ها داراي خواص مكانیکی مناسبی بوده و بعنوان هادی های با استحكام بالا شناخته مي‌شوند. هادي‌هاي AAAC مطابق با الزامات استاندارد ASTM B399  ،DIN 48201 ، NFC 34-125  و BS3242 توليد می شوند.

هادي‌هاي آلومينيومي تمام آلياژي در مقايسه با هادي‌هاي ACSR و يا AAC دارای مزاياي زير مي‌باشند:

5

كاربردها هادی های AAAC در خطوط انتقال و توزیع نیرو

استفاده از هادیهای AAAC بجای هادیهای  ACSR:

مهمترین مشكلات خوردگی در خطوط هوایی انتقال یا توزیع‌ در هادیهای ACSR معمولی روی می‌دهد كه عمدتاً به دلیل خوردگی گالوانیكی اجزاء مختلف تشكیل دهنده این هادیها است. با توجه به این قضیه، در بسیاری از موارد می‌توان با جایگزین كردن هادیهای تمام آلومینیومی AAC، AAAC و ACAR بجای هادیهای  ACSR از بروز این نوع خوردگی در خطوط مربوطه ممانعت بعمل آورد. هر چند كه این كار می‌تواند هزینه‌های سرمایه‌گذاری لازم برای نصب این خطوط را تا حدی افزایش دهد.
علیرغم این مساله، استفاده از هادیهای تمام آلومینیومی و بخصوص استفاده از هادیهای ساخته شده تماماً از آلیاژهای آلومینیوم (۵۰۰۵ یا ۶۲۰۱) با توجه به مزایای فراوان، امروزه گسترش فراوانی در نقاط مختلف دنیا یافته است بگونه‌ای كه در برخی كشورها نظیر فرانسه، قسمت عمده خطوط انتقال هوایی از آلیاژهای آلومینیوم با قابلیت عملیات حرارتی ساخته شده‌اند بدون آنكه نیازی به هسته‌های تقویت‌كننده فولادی در آنها وجود داشته باشد.

هدایت الکتریکی چنین خطوطی نیز بسیار بالا و در حدود ۵۴ درصد IACS است. استفاده از این كابلها در كشورهای در حال توسعه نیز در حال افزایش است. در برخی موارد، سیم‌های تقویت‌كننده این هادیها بجای آلیاژ آلومینیوم از كامپوزیت‌های آلومینیومی ساخته می‌شوند تا ضمن ایجاد مقاومت به خوردگی مناسب در هادی، استحكام آنها بخصوص در دماهای بالاتر نیز افزایش یابد. در هر حال مهمترین مزایای استفاده از هادیهای ساخته شده بطور كامل از سیم‌های آلیاژی آلومینیوم (AAAC) را می‌توان بصورت زیر خلاصه كرد:

الف) مقاومت به خوردگی این هادیها در محیط‌های صنعتی یا ساحلی به مراتب بالاتر از هادیها ACSR است.

ب) استحكام این هادیها در حدود ۲ برابر آلومینیوم ۱۳۵۰ است.

ج) وزن این هادیها در حدود ۲۰ درصد سبكتر از هادیهای ACSR با قطر معادل است

د) سختی سطحی این هادیها بسیار بیشتر از آلومینیوم ۱۳۵۰ است. این حالت باعث می‌شود كه حین نصب و بهره‌برداری از این هادیها، سطح آنها كمتر دچار تخریب شود و پدیده‌های كرونا و تداخل‌های رادیویی كمتری در آنها اتفاق بیافتد.

و) این نوع هادیها نسبت به هادیهای ACSR به تجهیزات و روشهای ساده‌تری جهت اتصال نیاز دارند.

هـ) با توجه به آنكه هادیهای AAAC كاملاً غیرمغناطیسی هستند، تلفات آهنی (مغناطیسی) آنها نسبت به هادیهای ACSR در حد بسیار كمتری قرار دارد.

IMG_7522edit